Matrace, rošty

Zařizujete ložnici nebo dětský pokoj ? Potřebujete novou postel, šatní skříň nebo vyměnit matraci ? Potom neváhejte a navštivte tematické sekce v našem e-shopu. Kvalita spánku je jeden z faktorů, který ovlivňuje celý náš život. Během spánku se totiž obnovuje až 90% všech duševních
a fyzických sil uživatele. Vhodná kombinace správné matrace, roštu a polštáře splní i ty nejnáročnější požadavky zákazníka na kvalitní spánek.
O to větší důraz budeme klást na pořízení správné matrace při uvědomění si, že čas strávený právě v posteli tvoří třetinu našeho života, kdy samotný spánek jako zotavující proces je projevem aktivního stádia života a je nenahraditelný pro regeneraci lidského těla.

Výběr zdravotní matrace a ideálního roštu

V široké škále nepřeberného množství vyráběných matrací je v současnosti složitá orientace, proto se Vám budeme snažit několika základními pravidly a radami výběr správné zdravotní matrace ulehčit. Vzhledem k modernímu pokroku ve vývoji nových materiálů a technologií výroby matrací není v současné době ideální matrace vyhovující každému uživateli.
Je důležité volit i správnou podložkou (nosný rošt), která by měla být rovná, symetrická a vzdušná. V současnosti nejfrekvento-vanější je lamelový nebo laťový rošt.
Při výběru jsou hlavními činiteli individualita a ergonomie daného uživatele. Velkou roli při výběru hraje výška, váha a stavba těla uživatele. Každému tudíž bude vyhovovat jiná matrace s odlišnými parametry.

Velikost matrace

Zde záleží také na velikosti samotné postele, případně míře pohodlí, kterou jsme si zvolili. Optimální délka matrace je 20 cm nad rámec výšky ležící postavy. Optimální šířkou matrace je 90 cm pro jednu osobu a pro manželskou postel je min. šířka matrace 160 cm. Tyto parametry jsou platné i pro speciální zdravotní matrace.

Tvrdost matrace, váhové kategorie a zónová tuhost

Volená tvrdost matrace musí odpovídat našim zvyklostem. Váhová kategorie matrace je přímo úměrná hmotnosti uživatele daného lůžka. Matrace jsou v tomto ohledu děleny do jednotlivých váhových kategorií a stupňů tvrdosti. Zónová tuhost je odvislá od disproporcí postavy uživatele. Matrace by měla minimalizovat námahu, kterou člověk při nočním obracení vynakládá a měla by tělo pružně podpírat. Je nutné, aby při konečném efektu byla naše páteř při ležení podepřena ve svém přirozeném tvaru. Při zvolení optimální tuhosti by měla páteř při poloze na boku zůstat vždy v rovině. Můžeme volit vícezónové matrace a kombinace odlišných tvrdostí na jednotlivých stranách matrace. V ideálním případě doporučujeme si vše přímo vyzkoušet v obchodě, kde je to u nás běžný standard.

Ke zdravému a příjemnému spaní patří i nábytek, který nás při spánku obklopuje. V našem obchodě si můžete vybírat z několika typů postelí, nočních stolků, komod a šatních skříní v různých materiálových i barevných provedeních.

 

Ložnicový nábytek

Kdo by si nepřál mít krásnou,pohodlnou a útulnou ložnici. Ložnicové prostředí vytváří především nábytková sestava. Nejdůležitější částí ložnicového nábytku je postel. Pro ni byl vymyšlen už nejeden zajímavý tvar, přičemž se přidávají další promyšleně zakomponované funkce. Součástí postele může být např. noční stolek, úložný prostor na lůžkoviny,osvětlení,elektricky polohovatelný rošt apod. Okolní nábytek, jako jsou komody, šatní skříně,toaletní stolky či noční stolky, pak samozřejmě koresponduje s postelí a celá sestava tak vytváří atmosféru místnosti. Nemalý význam pro pohodu v posteli a dobrý spánek má kvalitní ložní souprava.

 

Nábytek do kuchyně

Kuchyně je tím nejdůležitějším místem každého domova. Kuchyně není jen místo přípravy vašeho oblíbeného jídla. Je to místo, kde se setkává celá rodina, a kde trávíme spoustu času, který si chceme užít co nejpříjemněji. Vybrat kuchyň, která je šitá právě na vaše míry, je odpovědný úkol. Zda se v té či oné kuchyni budete cítit dobře či nikoliv, poznáte zpravidla už v kuchyňském studiu nebo možná při prvním pohledu do katalogu.

Kuchyňskou linku si můžete vybrat v různém provedení předních ploch a to např. v masívním dřevě tzv.rustikální kuchyň nebo můžete zvolit dvířka foliovaná a to v matu,pololesku či vysokém lesku, v neposlední řadě lze vybrat kuchyň v provedení lamino s ABS hranou. Rovněž vnitřní vybavení skříněk je možno vybrat z široké nabídky výsuvů a to jak s plnými tak drátěnými dny, obzvlášť je toto řešení kuchyňských skříněk vhodné do rohů kuchyní, které jsou hůře přístupné. Pracovní desky na kuchyňské linky se dodávají v provedení dřevotříska upravená vysokotlakým laminátem nebo chceteli na kuchyňské desce přímo krájet či připravovat těsto je dobré zvolit umělý kámen nebo přírodní žulu, která dodá vaší kuchyni osobitý vzhled. Celkový přehled námi dodávaných kuchyní lze shlédnout na našich webových stránkách www.nabytek-iveli.cz .

Akční sestavy kuchyní za bezkonkurenční ceny najdete přímo na našem e-shopu v sekci "kuchyňská linka sektor - akční sestavy"

Matrace vyrobené technologií GELTECH

Geltech® je řada matrací vyvinutá s použitím gelových segmentů z materiálu Geltech®. Tento materiál vnáší do vysoce kvalitních matrací ještě další nové vlastnosti, které mají pozitivní vliv na náš spánek.

Do těchto vlastností můžeme zahrnout udržování teploty, schopnost „obtékání“ těla (to znamená, že se vytvaruje přesně podle jednotlivých částí těla a udržuje je odlehčené) a mechanickou nezničitelnost.

Vlastnosti gelových segmentů Geltech® umístěných v matracích

3D přizpůsobení (3D deformace) = maximální podpora těla

- Nenarušuje krevní oběh v průběhu spánku = zamezuje přeležení.

- Skvělá tepelná vodivost - odvádí přebytek tepla (omezuje pocení)

- v případě chladu teplo kumuluje (pomáhá zamezit pocitu studených nohou a rukou).

- Gelové segmenty plní v matraci zároveň masážní funkci (akupresurní body).

- Gelové matrace Geltech® jsou díky gelovým segmentům vhodné pro široký rozsah hmotností (viz. měření ErgoCheck).

- Geltech je tvarově stálý, zachovává si konzistenci = neměkne ani netvrdne.

- Geltech má skvělé hygienické vlastnosti (nepodléhá zkáze, je čistý - roztoči a bakterie nemají šanci).

- Geltech je čistý, zdravotně nezávadný (ÖKO-TEX certifikace).

- Geltech můžete přirovnat k působení např. gelových sedátek na jízdních kolech nejvyšší kategorie.

- Přispívá k celkovému zklidnění spánku.

 

Nábytek do dětského pokoje

Dětský pokoj by měl být v každé domácnosti s dětmi.Respektive pokud o dítěti teprve uvažujete, měli by jste přemýšlet o tom, která část vašeho bytu či domu bude dětská.Výběr nábytku do dětského pokoje by se měl odvíjet mimo jiné také od toho, kolik máme dětí a kolik místa je v pokoji pro děti. Máme-li dostatečně velký pokoj, můžeme uspořádat nábytek dětského pokoje logicky s ohledem na světlo při práci, pro klid na spaní a bezpečnost při ukládání věcí.

To u menších pokojů jsou na výběr dětského nábytku kladeny o něco vyšší požadavky. V těchto případech přicházejí na řadu zvýšená lůžka,pod nimiž je úložný prostor, patrové palandy,postele zasunutelné pod sebe apod. Ať je pokoj malý nebo velký, vždy nastává dilema, jak jej vybavit s ohledem na to, že děti rostou a dospívají. Tento problém s výběrem dětského nábytku vám řeší nábytkový systém dětských a studentských pokojů HAPPY nebo pokoje od firmy DOMESTAV, jejíž sortiment lze v našem obchodě taktéž objednat.

 

Lamelové rošty do postele

V ideálním případě zkoušíme rošt rovnou s matrací, která bude na roštu položena. Matrace a rošt tvoří nedílný celek, kdy kvalita jednoho prvku ovlivňuje kvalitu toho druhého. Vlastnost matrace je přímo závislá na jejím správném uložení. Jen kombinací kvalitní matrace a roštu docílíte 100% využití funkčnosti. Podkladový rošt ovlivňuje kvalitu spánku asi z jedné třetiny.
Na pevný a laťkový rošt do postele s maximální mezerou mezi lamelami nebo laťkami 4 cm (při nedodržení této podmínku může dojít k deformaci matrace) lze použít pěnové matrace, pružinové nebo taštičkové. Na rozdíl od plných, či perforovaných desek v rámech odvádí rošt vlhkost, čímž se lůžko kvalitněji odvětrává.
Lamelové rošty – v kombinaci se správným druhem matrace se ještě lépe přizpůsobí tělu a zároveň do určité míry prodlužují životnost matrace díky "dvojímu pružení" (tj. pruží matrace i rošt). Můžeme volit mezi kvalitnějšími rošty do postele s vyšším počtem lamel nebo s menším počtem lamel, rošty (např. 28 ks lamel), s pohyblivým nebo pevným uchycením lamel a s možností nastavení tuhosti roštu ve vztahu k našim tělesným proporcím. Na lamelové rošty doporučujeme použít matrace z PUR pěny nebo latexu.

Časté chyby při výběru matrací a roštů

  • Odporující si kombinace roštů a madrací (např. polohovací lamelový rošt v kombinaci s pružinovou matrací).
  • Volit jednu společnou matraci na manželskou postel. Je to z důvodu rozdílnosti postav, výšky, váhy každého člověka a přenášení mechanických rázů při otáčení se partnera v průběhu spánku nevhodné. (Dle vědeckého průzkumu se při běžném spánku člověk otočí asi 100 krát).
  • Příliš měkká matrace způsobuje deformaci páteře a bolest zad.
  • Příliš tvrdá matrace způsobuje zvýšený tlak na klouby a páteř.

Šatní skříně, komody, regály

Ukládání věcí v bytě může být řešeno využitím nejrůznějších prostorů od šaten a vestavných skříní až po regály a různé komody. Komoda patří nejčastěji k vybavení ložnice. Je to solitérní kus nábytku, který má v této místnosti rozšířit úložné prostory, ale také ji svým způsobem ozvláštnit. Je to většinou nižší kus nábytku, který přímo vybízí jak k využití horní plochy, tak prostoru nad sebou např. pro umístění zrcadla. Komody mohou být buď zásuvkové, dveřové nebo kombinace těchto dvou způsobů. Při výběru komody do ložnice je dobré preferovat stejný design jaký budou mít šatní skříně ,noční stolky nebo postel.

Šatní skříně

Šatní skříně slouží pro ukládání množství věcí, které chceme v bytě uklidit. K tomuto účelu nabízíme skříně buď samostatně stojící nebo vestavné. Samostatně stojící šatní skříně dodáváme s otvíravými dveřmi nebo se dveřmi posuvnými. Posuvné dveře vám ušetří prostor před skříní a hodí se tak do menších pokojů, ale mají tu nevýhodu, že při otevření je vám přístupná pouze část skříně. Vnitřní výbava těchto skříní sestává z výškově přestavitelných polic a šatní tyče. Ke skříním je možno dodat také nádstavce pro využití prostoru ke stropu místnosti.

Vestavné šatní skříně

Podstatně rozmanitější vnitřní členění a výbavu skříní můžete zvolit u vestavných sříní. Tyto jsou vyráběny přesně dle požadavků zákazníka a je možno jejich vnitřní prostor osadit zásuvkami, sklápěcími šatními tyčemi (takže prostor pro zavěšení oblečení je možno využít až ke stropu), výsuvnými držáky kalhot,kravat a pásků. Do těchto skříní je možno umístit i výsuvné police, drátěné výsuvné koše nebo diodové osvětlení, které vám skříň při otevření perfektně nasvětlí. Posuvné dveře lze vyrobit dýhované, z lamina, se zrcadlem nebo v kombinaci se skly lacobel.

Vliv barev a zařízení na prostor

Dojem z místnosti ovlivňuje nejen nábytek, ale i barvy, jimiž můžete docílit pocit většího prostoru.

Například bílá barva a krémové tóny prostor opticky zvětšují. Tmavé odstíny ve velkých plochách naopak prostor zmenšují. Využijte těchto barev jen jako doplňkových akcentů. Kdo chce svůj dům či byt rozzářit může zvolit stěny ve žlutých či oranžových odstínech. Decentním dojmem působí barvy v teple zemitých odstínech.Prostor lze ovlivnit i umístění zrcadla, kdy za dne dodá místnosti na rozlehlosti a večer se postará o náladové osvětlení, kdž se v něm odrážejí svíčky či zajímavé lampy. Také se vyplatí do pokoje nainstalovat více osvětlovacích těles. Například lampu zavěste nejen nad jídelní stůl, ale postavte ji také vedle křesla či nad skříňky. Dojem z místnosti ovlivňuje také nábytek, vhodnější než velká obývací stěna, působící příliš masivně, jsou polovysoké skříňky a otevřené regály či zásuvkové komody. A v neposlední řadě můžeme dojem z místnosti podtrhnout doplňky a dekoracemi. Zde platí, že méně znamená více, zvolíme jen pár větších obrazů a rostlin a doplňků, než abychom celý prostor přeplnili četnými drobnůstkami.